DOOM

DOOM

Datum vydání: 1993

Vývojář: id Software

Vydavatel: id Software

Platformy: MS-DOS

Doom je po Wolfenstein 3D zakladatelem a hrou určující směr v žánru 3D FPS. Stanete se bezejmenným hrdinou, který byl vyslán na Mars zlikvidovat jednoho z velitelů a poté prozkoumat experimenty s teleportací, ale jak už to bývá, něco se pokazilo a jsou otevřeny brány do samotného pekla, démoni ovládnou celou základnu a vy jako hrdina, vyslaný na záchrannou misi, se jako jediný přeživší, musíte probojovat hordami démonů.

Doom ve své době způsobil poprask kvůli své brutalitě, krvavosti, okultním symbolům a obrovskému množství nepřátel, která jste likvidovali. K dispozici jsou zbraně jako motorová pila, pistole, brokovnice, kulomet, raketomet až po zbraně skutečně hromadného ničení. Před vámi leží úctyhodný počet levelů rozmanitých prostředí, několik druhů nepřátel v obrovském množství, od zombie vojáků po barony pekel a to vše v několika epizodách a obtížnostech.

Ke hře vyšla v roce 1995 re-edice The Ultimate DOOM, která byla zároveň jejím datadiskem a obsahovala jednu novou epizodu. Jejím plnohodnotným pokračováním byl ale už v roce 1994 vydaný Doom II. Celá tato série, nejen první díl, je pověstná velkou spoustou dostupných modů a portů, umožňujících si hru zahrát s řadou nových možností, o nichž si mohli tehdejší hráči nechat jen zdát.