DOOM 3

DOOM 3

Datum vydání: 2004

Vývojář: id Software

Vydavatel: id Software

Platformy: Windows

Systémové požadavky PC

Třetí díl jedné z historicky nejdůležitějších her pro PC. Doom 3 vás přenese do futuristického prostředí Marsu, kde jako bezejmenný mariňák řešíte další kolosální, pro náplň hry nepříliš podstatný průser s teleportujícími se démony.

Hru pohání id Tech 3 engine, cílený hlavně na vykreslení ponuré atmosféry skrze všudypřítomnou tmu. Z níž na hráče neustále útočí zjevující se příšery a roztodivné podoby mnoha druhů nepřátel. Úrovní je obsaženo v jedné SP kampani 27, nabízejících jak obvyklé levely z industriálních komplexů, tak i těch z pekla.

Z hlediska hratelnosti se tato střílečka od starších dílů série odlišuje především pojetím akce samotné. A dále sofistikovanějším používáním PDA s čtením zpráv a úkolů nutných ke splnění, častou manipulací s přístupovými kartami a číselnými kódy do dalších oblastí. Zbrojní arzenál dovoluje mariňákům mít u sebe základní pistoli, brokovnici, kulomet, motorovku, granáty, BFG a pár pulzních variant zkázonosných zbraní.

Čtyřletý vývoj zapříčinil následný hype a pozici jedné z nejočekávanějších her své doby. Reakce hráčů a recenzentů byly po jejím vydání dosti rozporuplné, jedni hru vychvalovali do nebes, druzí zatracovali a poukazovali na její přílišný old-school nádech.

Na jaře 2005 se Doom 3 dočkal datadisku nesoucím název Resurrection of Evil, který přinesl pár vytoužených inovací.